Środowisko w jakim żyjemy.

Żyjemy w środowisku, które znacząco zostało naruszone przez ingerencję człowieka. Codziennie mamy kontakt z toksynami i metalami ciężkimi, które znajdują się praktycznie wszędzie. Duże aglomeracje niosą za sobą mocno zanieczyszczone powietrze oraz dużą ekspozycję na smog elektromagnetyczny. Nadmierne opryski roślin doprowadziły niejednokrotnie do drastycznego skażenia gleby, rzek i jezior. Normy metali ciężkich, glifosatu i innych pestycydów są wielokrotnie przekroczone w dostępnej żywności. Chemia domowa oraz kosmetyki, które stosujemy również obfitują w składniki, które przenikają do naszego organizmu. Mało tego! Wszystkie te substancje wpływają niekorzystnie na stan organizmu, zwiększają poziom jego zanieczyszczenia i przyczyniają się do rozwoju chorób.

Nasz organizm wyposażony jest w wiele mechanizmów detoksykujących, które bez problemu radziły sobie z pozbywaniem szkodliwych substancji. Zmieniło się to jednak na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w konsekwencji czego nasze ciała przepełnione są toksynami. Najważniejszą rolę w detoksykacji przypisuje się wątrobie. Jednak nie należy zapominać o nerkach, płucach, skórze i jelitach które równie czynnie biorą udział w zachowaniu czystości w organizmie.

Jak sobie pomóc?

Dlatego ważne jest by każdego dnia wspierać organizm w  zachowaniu zdrowia. W tym celu, warto skorzystać z wachlarzu możliwości, które proponuje nam natura oraz wprowadzić kilka zdrowych nawyków.

  1. Każdego poranka wypij szklankę wody z sokiem z cytryny, odrobiną kurkumy i pieprzu. Taka mikstura zapewni rozpoczęcie dnia od nawodnienia, zakwaszenia żołądka oraz łagodnego oczyszczania.
  2. Wsparcie wątroby i pęcherzyka żółciowego zapewnić mogą ziele karczocha i korzeń mniszka lekarskiego, które mają działanie żółciopędne, oczyszczające, rozkurczowe oraz poprawiają metabolizm. Pomocne są również ostropest plamisty czy nasiona czarnuszki.
  3. Liść brzozy i pokrzywy, ziele przytulii to zioła które mają działanie moczopędne i usprawnią procesy filtracji nerek. Dodatkowo warto wesprzeć ich działanie poprzez wprowadzenie naparu z korzenia pietruszki oraz soku z żurawiny.
  4. Wprowadź codzienne soki lub koktajle na bazie zielonych warzyw i owoców. Będą one doskonałym źródłem witam i składników mineralnych, które są niezbędne do przeprowadzania procesów detoksykacyjnych. By jeszcze bardziej podkręcić działanie takiego koktajlu czy soku, można dodać zielone superfoods, takie jak chlorella, spirulina czy młody jęczmień, które mają zdolność wiązania i usuwania metali ciężkich z organizmu. Warto tutaj wspomnieć o kolendrze siewnej, która doskonale radzi sobie z dbaniem o czystość układu nerwowego.
  5. W swojej diecie wybieraj produkty, które naturalnie wspierają organizm w procesach oczyszczania. Należą do nich wszystkie zielone warzywa bogate w antyoksydanty i witaminy z grupy B, buraki, które oczyszczają krew oraz czosnek i cebula. Duży potencjał detoksykacyjny posiadają ciemne owoce, takie jak borówki, jeżyny czy jagody.
  6. Podstawą jest jednak dobrej jakości woda. Odpowiednie nawodnienie reguluje cały proces detoksykacji i filtracji.

Także do dzieła! Już dzisiaj zadbaj o siebie i wprowadź powyższe punkty do swojego codziennego życia. Zapewni Ci to niezbędną profilaktykę, by utrzymać homeostazę organizmu. Bo tylko stan równowagi może zapewnić pełne zdrowie.

Zapraszamy!